سومین وبینار هوش مصنوعی و علم النفس فلسفه

سومین وبینار هوش مصنوعی و علم النفس فلسفه در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۹ برگزار گردید.
در ابتدای مراسم به رسم همیشه به تلاوت قرآن مجید پرداخته شد.
پس از تلاوت قرآن، دکتر عباسزاده به بیان موضوعات مطرح شده در این حوزه همچون یادگیری مفهوم اشاره نمودند. همچنین ایشان به بررسی مفهوم و معنا در حوزه منطق و معرفت شناسی و بیان دیدگاه های موجود در این زمینه و انطباق این دیدگاه ها با حوزه هوشمندی و هوش مصنوعی پرداختند.
معنا در نگاه های دقیق فلسفی و منطق با مفهوم متفاوت است که معنا بوسیله ی لفظ شکل می گیرد. اما انسان به منظور شناخت پدیده های پیرامون خود اقداماتی انجام می دهد که می توان گفت ابتدایی ترین مرحله نام گذاری می باشد. در این مرحله برای شناخت پدیده های اطراف به وسیله برخی اسامی اقدام می شود و همچنین برای آموزش این پدیده ها به انسان با تکرار و آموزش این اسامی پرداخته می شود پس می توان گفت نام ها الفاظی هستند دال بر معانی یعنی الفاظ ما را به سمت یک هدف یا پدیده هدایت می کنند. و آن چیزی که لفظ به آن اشاره می کند همان معنا است.
مفهوم گام دیگری است که ذهن انجام می دهد تا پدیده ای را بشناسد که می توان گفت آن چیزی که ذهن در برابر یک پدیده در خود ایجاد می کند مفهوم است که در برابر حقیقت خارجی است.
نکات فوق برخی از اشارات دکتر عباسزاده در خصوص بیان تعریف مفهوم و معنا در علم منطق و فلسفه می باشد در ادامه این نکات چالش این که آیا یادگیری سامانه هوشمند در علم هوش مصنوعی مانند یادگیری انسان در علم منطق است بوجود ، و از سخنران محترم وبینار درخواست ارائه در این مبحث بعمل آمد.
دکتر علی حمزه ( مدیر فنّاوری و استاد تمام بخش کامپیوتر و فنّاوری اطلاعات دانشگاه شیراز) به عنوان ارائه دهنده وبینار در پاسخ به این چالش نکاتی را ذکر نمودند که در ادامه به شرح این نکات می پردازیم.
در این جلسه مفهوم یادگیری ماشین را با مطالب گفته شده در وبینار های قبل پیوند داده و به بررسی نحوه یادگیری ماشین می پردازیم.
به عنوان مثال از یک ماشین انتظار داریم با دریافت داده هایی در مورد قد و وزن افراد مذکر و مونث بتواند تشخیص دهد داده های بعدی مربوط به جنسیت مونث هست یا مذکر؟
یادگیری بر این اساس اتفاق می افتد که یک سری داده اولیه به عنوان ورودی به یک سیستم داده می شود و اگر سیستم بتواند بر اساس داده های گرفته شده در مقابل مسئله طرح شده جواب و تصمیمی ارائه دهد این سیستم توانسته است یک مفهوم را یادبگیرد.
روش یادگیری ماشین و توضیحات کامل مربوط به این مبحث در فایل صوتی یا ویدیو مربوط به این وبینار قرار دارد که می توانید از طریق وبسایت مجمع عالی حکمت اسلامی شیراز به آن دسترسی داشته باشید.

دانلود ویدیو